The thread of a million replies

Discussion in 'Attention Seekers' started by Wrecky, Oct 6, 2017.

  1. Squire72

    Squire72 Moderator

    Blogs:
    0
    Joined:
    Feb 21, 2010
    Posts:
    9,843
    Likes Received:
    2,177
    When I lived on the coast I used to go to a local dairy in Washington, it was $1.99 a gallon
     
    • Like Like x 1
  2. Mistoffelees

    Mistoffelees Regular

    Blogs:
    0
    Joined:
    Apr 26, 2018
    Posts:
    569
    Likes Received:
    123
    They don't have the gallons...I guess because no one can afford it. Almost everything they have is shipped in so they have to up the prices...even Wal-Mart. There are tags on the clothing and have a perforated part that you can tear off leaving the tag on so that you can give it to someone as a gift and if it doesn't fit, they can easily return it. Well, in HI, that part of the tag is already removed and a sticker is placed on the tag with the "new" price. Usually 4-5 dollars more.
     
  3. Mistoffelees

    Mistoffelees Regular

    Blogs:
    0
    Joined:
    Apr 26, 2018
    Posts:
    569
    Likes Received:
    123
    Now that's the place to go!
     
  4. 867k

    867k Guest

    Blogs:
    0
    When I was in fort Macpherson turkey was $10/lb
     
  5. Mistoffelees

    Mistoffelees Regular

    Blogs:
    0
    Joined:
    Apr 26, 2018
    Posts:
    569
    Likes Received:
    123
    Ouch. That's expensive.
     
  6. mcpon14

    mcpon14 Guest

    Blogs:
    0
    In today's money, an onion in, say, ancient Judea, would of cost over 1000 dollars, after accounting for inflation and the exchange rate. :)
     
  7. 867k

    867k Guest

    Blogs:
    0
    Source?
     
  8. mcpon14

    mcpon14 Guest

    Blogs:
    0
    It is a rough estimate because food, in general, back then wasn't nearly as plentiful as it is now.
     
  9. Mistoffelees

    Mistoffelees Regular

    Blogs:
    0
    Joined:
    Apr 26, 2018
    Posts:
    569
    Likes Received:
    123

Share This Page